Aizvadīts pārgājiens “Iepazīsti savu Rites pagastu” pirmais posms

Rites pagasts jau vairākus gadus ir arī mans pagasts, jo šeit dzīvoju, bet līdz šim neesmu atradusi laiku kārtīgi iepazīt pagastu. Tādēļ radās iecere rīkot trīs pārgājienu maršrutus, lai iepazītu tuvāk savu pagastu, lai, lēnā pārgājiena solī ejot, ieraudzītu ko tādu, ko iepriekš neesam pamanījuši. Pārgājienu sērijas pirmajā posmā izvēlējos bērnus un jauniešus iepazīstināt ar apkārtni un kultūrvēsturiskajam vietām pagastā sākot no Cīruļmuižas līdz Ilzu baznīcai, maršruts ved gar agrākajām “Zemgaļu” mājām.

5.jūnija pusdienlaikā nolēmām doties sen gaidītajā pārgājienā. Sanākušos pārgājiena dalībniekus mazliet iepazīstinājām ar Cīruļmuižas vēsturi un bērniem bija pārsteigums, ka tagadējā pārvaldes ēka ir bijusi celta kā muižas ēka.  Tālāk visi kopā devāmies uz Āpšukalnu, kur atrodas piemiņas vieta 1941.gada 19.jūlijā nošautajiem padomju aktīvistiem. Visi šie aktīvisti ir pārapbedīti, bet akmens ar piemiņas plāksni vēl joprojām atrodas tajā vietā.  Kā nākamais apskates objekts tika izvēlēts Dardzānu purvs, kas atrodas pa ceļam uz Paradagu taku. Pie Dardzānu purva agrāk esot bijis sēravots, bet šis sēravots neesot bijis reģistrēts.  Par sēra klātbūtni liecināja specifiskā ūdens smarža grāvī, kas iztek no purva. Tālāk visi devāmies pie Imanta Ziedoņa atklātajiem dižozoliem. Divi no ozoliem ir ļoti skaisti, trešo jau ir pievarējis laika zobs un tas ir sadalījies trijās daļās. Visi bija pārsteigti par ozolu varenumu. Pie katra no šiem ozoliem ir akmens, uz šiem akmeņiem ir tēlnieka V.Titāna iegravēti Paradagu jaunās paaudzes vārdi un gadskaitļi. Bērni dažus no šiem gravējumiem spēja arī izlasīt. Šajā skaistajā vietā arī ieturējām pusdienas.

Kā nākamais pārsteigums bērniem bija Baložupīte, jo daudzi šo mazo upīti noturēja par grāvi. Dodoties tālāk, mūsu  skatam pavērās skaisti labības lauki un lieli ganāmpulki, kas ir vietējo zemnieku īpašumi. Ļoti raitā solī mēs nonācām līdz mūsu skaistajai Ilzu baznīcai, kas atrodas pašā pagasta pierobežā.  Baznīca ir celta 1665.gadā, baroka stilā. Pie Ilzu baznīcas atrodas Ilzu pamatskolas ēka, kura celta 1868.gadā. Tagad tā kalpo kā dzīvojamā māja, kurā dzīvo Sarkaņu ģimene. Piebraucamajā ceļā atrodas Magazīnas klēts, kas ir ļoti labi saglabājusies.

Lai bērni uzzinātu vairāk par baznīcas vēsturi, ar savu stāstījumu mums pievienojās V. Sarkane. Bērni uzzināja, ka blakus esošās drupas ir kapenes, kurās gājuši bojā jauni cilvēki. Dzirdējām par “stukaču” izdarībām baronu laikos, redzējām  agrāko ziedojuma trauku, baznīcas dokumentu lādi.  Katrs bērns noslēgumā no Valentīnas saņēma nelielu dāvaniņu.  Pārgājiena noslēgumā sekoja gardās pankūkas, ko sarūpēja Valentīna. Saku milzīgu paldies Valentīnai par atsaucību un mūsu uzņemšanu!

Paldies visiem, kas devās pārgājienā. Paldies Ainai par sadarbību, paldies šoferīšiem, kas mūs nogādāja mājās no Ilzu baznīcas. Tiekamies visi jūlijā, otrajā pārgājienā uz Stupeļu pilskalnu un nakšņošanu teltīs pie Ilzu baznīcas.

Pārgājiena datumi tiks precizēti jūlija sākumā.

Rites pagasta bibliotēkas vadītāja Kristīne Verečinska

print