Kūkošana ar Alīdas kafeju

Elkšņi – Kafejas labsajūtas sala, īsteno projektu “Sēlijas Salas” – tematiskais tūrisms mazajās lauku apdzīvotās vietās kā ekonomikas un sociālās izaugsmes veicinātājs Sēlijā.

Projekts vērsts uz mazo ciematiņu tūrisma potenciāla apzināšanu un parādīšanu. 31. augustā arī Elkšņi kļuva par salu, kura pulcēja daudzus apmeklētājus vilinot ar smaržu, garšu, dzirdi. Tiem, kas bija kartupeļu talkās, atliek tikai skatīt bildes un klausīties mūsu stāstos.

Sākumā visiem bija jāpulcējas pie Elkšņu skolas. Rudīte Urbacāne ar palīgiem bija sagatavojusi uzdevumus, pārsteigumus un izsmeļošu stāstījumu par Elkšņu skolas vēsturi, senvēstures un dabas apskates objektiem, jaunākajiem VIG projektiem.  Apmeklēja 10 kontrolpunktus, veica 1 km kājām, ilgums 1,5 st. Dalībnieki – lielākā daļa vietējie, kam interese vairāk uzzināt par savu ciematu, bet bija arī vairāki desmiti no citurienes: Viesīte, Sauka, Lone, Aknīste, Kūkas, Koknese, Aizpute. No ierakstiem viesu grāmatā: Esmu pirmo reizi Viesītes novadā/Esmu pirmo reizi skolā, kur mācījušies mana mamma, vecmamma, vectēvs/ Dzīvojam tepat Aknīstē, bet Elkšņos esam pirmoreiz!

Pārsteigums bija, ka no skolas  2.stāva loga var redzēt Kņāvu pilskalnu – ainaviski skaistāko un enerģiski spēcīgāko Sēlijas vaļņa pilskalnu, iekļauts Eiropas kultūras mantojuma .sarakstā, 2016.g.VIG uzstāda akmeni ar iekaltu pilskalna vārdu.  Akmens, kas sasaucas  pāri gadsimtiem – šādu vērtējumu devis arheologs Juris Urtāns Elkšņu graudberzim, kas tagad  novietots izvesto elksniešu piemiņas vietā un glabā atmiņas par iekarotāju izpostītajiem  mājokļiem. Skolas veranda, kas ikdienā netiek izmantota, šajā pasākumā atvēra durvis uz gleznaino skolas dārzu un atklājās kā lieliska sajūtu treniņa  un pozitīvo emociju vieta.  Absolventa. A.Eglīša mantojums –latviešu trimdas gleznotāju gleznu galerija skolas zālē ir emocionāli uzrunājoša un mākslinieciski vērtīga.

Pēc pārgājiena visi pulcējās Elkšņu kultūras nama estrādē, kur tika atklāta nākamā pēcpusdienas gaita. Visiem bija pieejams Elkšņu labumu galds – 5 veidu kafejas no ALĪDAS kafejas, ķiploku grauzdiņi no pašceptas maizes, Bārduļu ģimenes supergardie marinētie gurķi un īpaši bērnu priekam atčāpojis cukurgaiļu nesējs ezis.

Kūku konkursam pieteicās 10 cepējas un tika visu apskatei izliktas kūkas – viena par otru skaistāka un kārdinošāka. Konkursam bija nosacījums kūkās ielikt kafeju ALĪDA.  Mūsu ausis un kājas iepriecināja Zaļā Galma kapela. Bija arī galds ar mājās vedamiem  Elkšņu ražojumiem – kafeja, medus, auduma iepirkuma somas, pērļotas smukumlietas. Kultūras namā varēja apskatīt nelielu daļu no rokdarbu pulciņa ”Savam priekam” skaistumlietām. Interesanti bija, ka zālē tika demonstrētas prezentācijas par Elkšņu tūrismu un ļaudīm, Kafejas Fabriku un “svaigās” pasākuma bildes. Fotogrāfe centās noķertos kadrus nodot tehniskajiem puišiem, kuri operatīvi visu salika skatāmā veidā.

Pie reģistrācijas katram tika izsniegtas 3 zelta ozolzīles, ar kurām varēja balsot par sev tīkamāko kūku. Kūku degustācija bija pasākuma kulminācija, jo tik daudz aizrautīgus un apmierinātus cilvēkus reti nākas redzēt. Kūku cepējas sārtiem vaigiem centās mazos gabaliņus salikt uz šķīvjiem. Viņas dzirdēja komplimentus, patiesu sajūsmu un atzinību. Kāds bija gatavs katru dienu ēst tādas kūkas, kāds beidzot bija atradis savu ideālo Dzimšanas dienas kūku, kāds smēlās iedvesmu pats izmēģināt nogaršoto recepti. Visas receptes var atrast mājaslapā www.kafejaalida.lv.

Žūrijai nācās krietni padomāt kā novērtēt katru kūku, iedodot savu nomināciju. Pēc balsojuma rezultātiem labākā bija kūka – klasika, Ingrīdas Levinskas ceptā Ozolu iecienītā. Bet pirmās trīs vietas šķīra tikai viens punkts. Visas kūku cepējas saņēma balvas, puķes, bet galvenā balva – dārza dekors gāzbetona ozolzīle, tika Ingrīdai Levinskai. Ļoti ceram, ka pasākums būs laba reklāma kūku cepējām.

Tika apmeklētājiem veikts konkurss par Elkšņiem, kurā uzmanīgākie tika pie labām balvām. Tā pat arī apskatei tika izlikts vides objekts – metāla ozolzīle ar galda piederumiem vēja zvanu izskatā. Vieta, kur nofotografēties.

Kā stāsta pasākuma dalībnieki un organizatori:

Rudīte Urbacāne: “Pozitīvām emocijām piepildīts pasākums visas dienas garumā. Labi izplānots, pārdomāts, lieliski izmantots viss labais, kas Elkšņu centrā ir. Labs komandas darbs. Man pašai vislabāk patika 1)pasēdēšana verandā saulrietā, kad cilvēki jau bija projām 2) video prezentācijas skatīšanās Kultūras Namā 3)jaunais vides objekts – ozolzīle! SECINĀJUMI: ir svarīgi 1) dot iespēju cilvēkiem satikties, dalīties ar paveikto, saturīgi pavadīt sestdienas pēcpusdienu kustībā, brīvā dabā, sakoptā apkārtnē, iespēju robežās saglabātā kultūrvidē; 2) saglabāt novadpētniecības materiālus, padarīt tos vairāk pieejamus apmeklētājiem, turēt skolu un atmiņu istabu atvērtas, veidot kvalitatīvāku ekspozīciju”.

Indra Saturiņa: “Noteikti jādomā, lai nākamgad būtu līdzīgs pasākums. Cilvēkiem patika”.

Dainis Černauskis: “Lieliska iespēja satikt cilvēkus un labā atmosfērā parunāties”.

Jolanta Kovnacka: “Esam ieraudzījuši, ka kopā varam lielas lietas paveikt. Elkšņi bagāti ar cilvēku labvēlību un vēlmi būt atbalstošiem. Paldies visiem, kuri rūpējās par apkārtnes sakopšanu, pasākuma gaitas noorganizēšanu un tehnisko jautājumu risināšanu. Varam lepoties un būt gandarīti, ka mums ir sanākuši  nepiespiestas gaisotnes, laba noskaņojuma un labu laika apstākļu lutināti Kafejas un Kūku svētki”.

Tiekamies jau nākamajos pasākumos!

Jolanta Kovnacka

Foto: Linda Luksteniece

print