Čeladžas un Viesītes novada jauniešu apmaiņas brauciens

Turpinot iesāktās tradīcijas, no 17. līdz 24. jūlijam piecpadsmit Viesītes novada jaunieši, sadarbojoties ar mūsu sadraudzības pilsētu Čeladžu (poļu: Czeladź), devās apmaiņas braucienā uz Polijas ziemeļiem, bet no 16. līdz 23. jūlijam piecpadsmit poļu jaunieši no Čeladžas pilsētas ieradās Viesītes novadā.

Viesītes jauniešiem vairāk kā nedēļas garumā bija iespēja apceļot un iepazīt Polijas ziemeļu daļu- iepazīt Baltijas jūru no citas piekrastes zonas, apmeklēt kūrortu zonu – Sopotu, kas ir pilsēta Polijas ziemeļos, Baltijas jūras krastā starp Gdaņsku un Gdiņu, ar ko kopā veido t.s. Trīspilsētu un ir pazīstama kā kūrortpilsēta, izzināt gida pavadībā pilsētu Gdaņsku, kura palika visiem atmiņā ar pasakaino vēsturisko centru un varenu baziliku sirdī. Tāpat arī jauniešiem bija iespēja apmeklēt Gdiņu un redzēt lielas industriālās zonas ar iespaidīgu bāzi, veikt pētnieciskos procesus Jūras muzejā “Akwarium Gdynskie” ar neskaitāmo un eksotisko jūras iemītnieku izpēti, kā arī noslēgumā piedzīvot braucienu ar pirātu kuģi “Regina”, kura laikā varēja aplūkot pilsētas burvīgo piekrastes zonu un jahtu sacensības. Izzinoša un iespaidiem bagāta bija arī ekskursija uz Malborku, kur lielākā dienas daļu tika pavadīta Malborkas vācu ordeņa viduslaiku pilī.

Mūsu sadraudzības pilsētas partneri bija sarūpējuši jauniešiem ne tikai ekskursijas, bet arī sportiskas aktivitātes – tika organizēts kanoe laivu 8 km brauciens pa Stypa upi, pārbaudījums virvju trasē, kā arī lāzerpeintbola spēle sporta stadiona kompleksā  “Energa”, neiztika arī bez akvaparka “AQUA Centrum” un Amerikāņu veco auto muzeja apmeklējuma Koscežinā.

Kā stāsta paši jaunieši: 

Šīs dienas bija labākās manā dzīvē. Es no draugiem iemācījos ļoti daudz jauna. Patika sporta aktivitātes, ekskursijas un vispār viss. Ceru, ka vēl visus satikšu. Super!!!! (Imants K.).

Šeit viss bija perfekti! Es ilgi atcerēšos visu redzēto un jauki pavadīto vasaras daļu. Saprotiet pat negribējās braukt mājās. Ieguvu jaunus draugus. Ļoti patika brauciens! (Annija L.)

Visi bija forši un draudzīgi. Man visu pietrūks. Daudz redzējām un uzzinājām. Skaistas pilsētas, stadionus, kuģus… (Linda L.)

Savukārt pavadošās personas – Sarmīte Ratiņa un Līga Blumbeka par apmaiņas braucienu stāsta:

“Pavadītais laiks Polijā, grupas dalībniekiem deva iespēju vienam otru labāk iepazīt. Ceļojums pierādīja, ka jaunieši ir atraktīvi, komunikabli, precīzi, spēj ieklausīties viens otra viedokļos un tos respektēt. Desmit dienās jauniešu grupa izveidojās par spēcīgu komandu. No brīža, kad iekāpām sadarbības partneru busā, līdz pat pēdējam atvedu sveicienam, mēs izjutām poļu puses rūpes par mums: vienmēr grupa bija laicīgi informēta par gaidāmajām aktivitātēm un viņiem bija ļoti svarīgi, lai mēs labi justos ik brīdi viņu zemē. Te īpaši liels paldies jāsaka nometnes organizatoram Jakubam. Pavadītajā laikā Polijā, mēs iepazinām ne tikai Polijas ziemeļu daļas skaistās pilsētas, bet arī sadraudzējāmies ar poļu un franču jauniešiem. Un tieši tas varbūt bija pats svarīgākais. Tās bija sirsnīgas sarunas pie ugunskura vēlās vakara stundās, jautras ballītes, kurās dejoja pilnīgi visi, kopīgas azartiskas sporta aktivitātes, izaicinošs un spēkus pārbaudošs trošu parks, kur visi dzīvoja viens otram līdzi. Mums visiem atmiņās neaizmirstams paliks 8 km garais brauciens pa gleznainu, nelielu upīti ar kanoe laivām. Kaut lielākā daļa no mums to darīja pirmo reizi, tas izvērtās par emocijām bagātu braucienu.

Desmit dienas pagāja vēja spārniem. Paliek skaistas atmiņas, jauni draugi, ar kuriem turpināt sazināties un vēlme atgriezties Polijā, lai šo zemi iepazītu tuvāk. Šķiršanās  brīdī visiem ritēja asaras. Zīmīgi šajā brīdī bija Jakuba vārdi: tas tikai liecina par to, ka kopā pavadītais laiks jauniešiem ir bijis skaists. Jauniešiem reizēm tas ir vienīgais un pat vispār pirmais brauciens uz ārzemēm.

Paldies Czeladžas un Viesītes pilsētas domei par iespēju organizēt apmaiņas braucienus. Mēs visi ceram, ka šāda veida sadarbība starp pašvaldībām turpināsies.”

Kamēr mūsu jaunieši ciemojās Polijā, tikmēr jaunieši no Polijas viesojās pie mums Latvijā. Šīs pašas nedēļas laikā poļu jauniešiem bija iespēja tuvāk iepazīt mūsu kultūru un apceļot skaistākās vietas – Aglonu, Koknesi, Skrīverus, Preiļus, Rīgu, Jūrmalu, Viesīti, Jēkabpili un citas skaistas Latvijas pilsētas.

Čeladžas jauniešiem bija iespēja gan pašiem gatavot konfektes Skrīveru “Gotiņa” ražotnē, gan iejusties karaļu un karalieņu lomās, apmeklējot Preiļu leļļu muzeju, tāpat arī iepazīt vareno Aglonas baziliku un stāstus par to, doties pastaigā gar jūru Jūrmalā, pildīt atraktīvus un aizraujošus uzdevumus, tādējādi iepazīstot mūsu galvaspilsētu Rīgu. Tā kā mums pašiem Viesītē ir ko rādīt, tad divas dienas veltījām Viesītes novada apskatei. Pirmajā dienā tika izrādīta Viesītes pilsēta visā savā krāšņumā, kā arī organizēti sportiski sadraudzības turnīri, lai iepazītos tuvāk. Savukārt, otra diena bija izzināšanas diena – no paša rīta jaunieši darbojās Viesītes Mūzikas un mākslas skolā, veidojot kopīgas un individuālas gleznas.  Bet dienas otrajā pusē, tika organizētas ekskursijas parādot, kas īpašs slēpjas aiz Viesītes pilsētas robežām. Poļu jaunieši viesojās z/s “Vilciņi”, kur Sabīne Zupa jauniešiem pastāstīja, kas tad bija pirmais – vista vai ola, tāpat arī jaunieši viesojās pie Jolantas Kovnackas, kur bija iespēja izzināt kafejas “Alīdas” garšu.

Tāpat kā latviešu jauniešiem, arī poļu jauniešiem šī nedēļa bija piesātināta ar dažādiem piedzīvojumiem, emocijām, draudzību, smaidiem.

Viesītes novada pašvaldība vēlas teikt lielu paldies visiem, kuri iesaistījās apmaiņas programmas organizēšanā. Liels paldies Jolantai Stumbiņai par sportisko aktivitāšu vadīšanu, Viesītes Mūzikas un mākslas skolai par radošo darbnīcu organizēšanu, mūsu vietējiem uzņēmējiem par ekskursiju vadīšanu. Milzīgs paldies pavadošajām personām Latvijā – Žannai Margaļikai un Raimondam Dribam, kā arī mūsu jauniešiem, kuri bija kopā ar Polijas jauniešiem visas nedēļas garumā.

Ceram uz ilgu un skaistu draudzību!

Sadarbības līgums starp Viesītes un Čeladžas pašvaldībām tika noslēgts 2006. gada 2. maijā. Čeladza ir pilsēta Polijas dienvidos, Silēzijas vojevodistē uz rietumiem no Beņdzinas. Čeladža ir  pastmarku mākslinieka Česlava Slaņas (Czesław Słania, 1921 – 2005) dzimtā pilsēta.

Jaunatnes lietu un sabiedrisko attiecību speciāliste Dita Sala

print