Šī gada jūlijā Lonē norisināsies garīgajai veselībai un mūzikai veltīts festivāls «Ogle»

Šī gada 12. un 13. jūlijā Lonē “Bincānos” debitēs jauns festivāls “Ogle” – vienkopus pulcējot Latvijas hiphopa māksliniekus un aicinot runāt par garīgās veselības aktualitātēm, problēmām un pārmaiņu rosināšanu.

Festivāls “Ogle’’ aicina svinēt dzīvi un sekmēt kopības sajūtu ar ievērojamiem mākslinieku šoviem uz galvenās skatuves, gan ar dažādām citām aktivitātēm – izklaides vai izglītojošām, informēja festivāla organizatori. Saukas dabas parka teritorijā jūlijā uzstāsies  “ANSIS”, “Skutelis”, “Sudrabu Sirds”, “Franco Franco” , “Brīvrunu Projekts”, “Singapūras  Satīns”, “Double Faced Eels”,  “Latgalīšu Reps” un citi Latvijā zināmi mūziķi. Festivāls ir izveidots ne tikai izklaides, bet arī aktuālu problēmu risināšanas labā. Organizatori saka: “Katram ir kāds paziņa vai tuvinieks, kurš ir domājis par pašnāvību, bet neviens nezina, kā šiem cilvēkiem palīdzēt.” Ārpus koncertiem festivāla apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt ar garīgo veselību saistītas darbnīcas un lekcijas, kā arī izklaides, kas saliedē.

Par Festivāla “Ogle” idejas rašanos un mērķiem stāsta festivāla organizatori: “Eiropā katrs ceturtais cilvēks gada laikā cieš no psihiskās veselības (jeb garīgās vai mentālās veselības) sarežģījumiem. Starp tiem ir ne tikai slimības, bet arī bezmiegs, ēšanas traucējumi, atkarības u.c. cilvēka dzīves kvalitāti pazeminoši indikatori, kas samazina viņa spēju funkcionēt un iesaistīties ģimenē, kopienā, darbā, līdz ar to nesniedzot ieguldījumu kopējās labklājības veicināšanā.

Diemžēl Latvijā cilvēku psihiskā veselība dažādu iemeslu dēļ ir aizmirsta tēma gan sabiedrībā, gan politikā un pat veselības aprūpes strādājošo vidū. Taču psihiskās veselības nozīme pieaug. Piemēram, 2011. gadā 38,2% (165 miljoni) Eiropas Savienības iedzīvotāju cieta no psihiskiem traucējumiem, kamēr 2005. gadā – 27,4%. Pasaules veselības organizācija norāda, ka depresija 2030. gadā būs vadošais slimību (uzsveram – arī slimību, kas šķietami saistītas fizisko veselību) izraisītājs. Par to, ka uz šiem jautājumiem pieveram acis, norāda arī kāds dramatisks rādītājs – psihiskās veselības “galējais” indikators: Latvijā ir ļoti augsts pašnāvību skaits. Mūsu valstī tas ir ievērojami augstāks kā Eiropas reģionā, sasniedzot 3.vietu. Pašnāvības atstāj ilgstošu negatīvu psiholoģisku un ekonomisku nospiedumu uz ģimenēm, kopienām un valstīm kopumā. Iemesli, kāpēc cilvēki nerūpējas par savu psihisko veselību ir dažādi: stigma, kas saistīta ar psihisko veselību, izglītības trūkums, vāja valsts un pašvaldību apmaksāto pakalpojumu pieejamība vai neatbilstība mūsdienīgai izpratnei par pakalpojumu.

Lai uzlabotu iedzīvotāju prasmes un iesaistīšanos savas un līdzcilvēku psihoemocionālās labklājības veicināšanā, būtiski ir iedzīvotājiem skaidrot psihiskās veselības nozīmi, piedāvāt dažādus praktiskus risinājumus un palīdzības iespējas savas psihiskās veselības veicināšanai, kā arī mazināt aizspriedumus pret psihiskām saslimšanām. Pēc pagājušās vasaras notikušās traģēdijas mūsu ģimenē, kad no dzīves aizgāja mūsu dēls, brālis… nolēmām, ka par pašnāvībām un mentālo veselību Latvijā runā tik mazs, ka tas ir tik aktuāli daudziem,bet netiek izgaismots. Tā radās ideja par mūzikas festivālu “Ogle’’, kas 12. – 13. jūlijā norisināsies Saukas dabas parka teritorijā un būs veltīts mentālās veselības jautājumiem un izglītojošam darbam. Festivāla peļņa tiks ziedota organizācijām, kas nodarbojas ar palīdzību grūtībās nonākušiem cilvēkiem.

Šādi festivāli ir izplatīta prakse visā pasaulē, Latvijā šis ir pirmais. Īpaši nozīmīgi psihiskās veselības stigmas mazināšanā ir pašu iedzīvotāju iniciatīva.  Festivālā ar savu telti un izglītojošām aktivitātēm, tostarp konsultācijām, piedalīsies arī Veselības ministrijas pārstāvji, Pusaudžu resursu centrs. Būs iespēja klausīties psihologu un psihoterapeitu lekcija, piedalīties diskusijās, kā arī individuāli runāties. Būs dažādas sporta aktivitātes un relaksācijas iespējas tādas kā meditācija, apzinātā elpošana, jogas nodarbības.”

Vairāk informācijas par festivālu:https://www.oglefest.lv/

Informāciju apkopoja:

Viesītes novada pašvaldības

sabiedrisko attiecību speciāliste

Dita Sala

print