Pasākums Rites pagastā “Ciemos pie omes”

10. augustā Ritē norisinājās projekta aktivitātes “Atbalss salās” Sēlijas salas – Rite- Ciemos pie kičīgās omītes- pasākums “Ciemos pie omes” projekts nr. SS/ AS-13, 09.05.2019.

Ritē ciemos iešana sākās viesu mājā “Ceļinieki”, pie omes Aijas un opja Dzintara. Pasākums iesākās, nogaršojot svaigu maizīti, kopā ar omes Aijas lasītu piparmētru un melleņu mētru tēju un turpat nestu medu. Te pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar maizes cepējām Intu un Egiju. Saimnieces pastāstīja savas maizes cepšanas noslēpumus. Ome Inta bija izcepusi “klasisko”saldskābmaizi, kā arī ar dzērvenēm, rozīnēm un sezama sēkliņām. Egija maizīti bija izcepusi nevis maizes krāsnī, bet gan elektriskajā cepeškrāsnī. Šīs zināšanas mūsu steidzīgajiem cilvēkiem lieti noderēs! Ome Aija bija izcepusi maizes krāsnī ābolu un drupaču plātsmaizes. Katram ciemiņam bija iespēja izcept savu maizes kukulīti, ko drīkstēja vest uz mājām.

Tālāk piestājām muzejā “Pumpuri”, kur varēja iepazīties ar senlietu kolekciju, ko savācis muzeja īpašnieks Jānis.
3.pietura – Stupeļu pilskalns, kuru iepazinuši, pasākuma dalībnieki pilskalna pakājē uz Lielā akmens varēja baudīt omes Valentīnas īpašās pankūkas ar gluži svaigu mājās vārītu ievārījumu.

Tālāk – uz “Muitniekiem”, kur saimniece Mārīte klātesošos iepazīstināja ar saviem mīluļiem zirgiem. Tā kā ķēvīte, kas parasti vizina pieaugušos, pašlaik ir “kumeļkopšanas” atvaļinājumā, pieaugušajiem nebija iespējas vizināties jaunās māmiņas mugurā, savukārt, ponijs Džonsons bija cimperlīgā noskaņojumā un ilgi slēpās no ciemiņiem. Toties – Emīls bija gatavs izvizināt pasākuma dalībniekus, un mazie kumeliņi bija ļoti draudzīgi un sabučoja ikvienu, kurš ļāvās! Klātesošiem tika arī pašas saimnieces un Prinča paraugdemonstrējumi.

5.pietura- gala stacija pie omes Valentīnas. Vispirms ome mūs iepazīstināja ar baznīcas vēsturi un pastāstīja par mūsu pagasta pirmo skolu. Katrs, kas vēlējās, varēja izbaudīt pastaigu pa “burvestību” pilno mežu, kā arī visus pārsteidza, ka telefoniem un internetam nav pilnīgi nekādas uztveršanas iespējas. Taču, tā kā nebija laika garlaikoties, visi par to tikai priecājās. Pēc tam tika piedāvāta silta, branga zupa kopā ar omes Intas un Egijas cepto maizīti. Kad vakariņas bija ieturētas, tie, kuri gribēja vēl izmēģināt savu roku picas un bulciņu cepšanā, devās līdzi Egijai uz virtuvi un aktīvi darbojās. Tad nu pie kafijas bija iespēja ikvienam nobaudīt picu, bulciņas kas tepat, pašu ceptas! Īpaši liels un salds pārsteigums – mājas torte saimnieces Egijas izpildījumā.
Tie, kas netika pie plīts, varēja uzballēt pie Skuju ģimenes muzikālā pavadījuma.

Gan lielie, gan mazie omes ciemiņi izmantoja iespēju nopērties pirtī un nopeldēties dīķī. Protams, kur pīrāgi un pirts, tur viesi nāk klāt… un vakarā mums pievienojās vēl 11 ciemiņi no Lietuvas, kas kopā ar mums baudīja pēdējā pieturā piedāvāto atpūtas un vēderprieku programmu.

Mēs, pasākuma organizatori, sakām paldies tiem, kas bija kopā ar mums visās pieturās, kā arī tiem dalībniekiem, kas pievienojās pēdējā pieturā. Paldies burvīgajai Skuju ģimenei. Paldies omēm Aijai, Intai, Valentīnai. Jaunajām saimniecēm – Egijai un Mārītei. Muzeja Jānim uc. rūķiem, kas mums palīdzēja.

Esam lepni, ka par Rites omīšu sarūpēto īso vasaras brīvlaiku dzirdējām tikai labus vārdus!

Pasākuma koordinatore Aina Guoģe.

print