Vasaras saulgriežu svinēšana Viesītes novadā

Piektdien, 21.jūnijā, plkst. 20.00 visi senlatviešu tradīciju glabātāji, kopēji un interesenti tika aicināti uz nu jau tradicionālo ielīgošanu Ormaņkalnā, kur kopā ar Viesītes novada pūtējiem un folkloras kopu “Urgas” tika svinēti Vasaras saulgrieži.

Pasākuma sākumā viesi tika aicināti doties  pēc  Jāņu zālēm, no kurām vēlāk turpat pasākuma vietā uz ugunskura tika vārīta zāļu tēja,  pīti vainagi un sagatavoti pušķi. Pēc  tam ar dziesmām, dejām un rotaļām viesus priecēja, kustināja un lustināja Kokneses folkloras kopa ”Urgas”, kā arī Viesītes pūtēju orķestris. Vēlāk, vakara gaitā tika iedegtas lāpas un pasākuma dalībnieki, sapulcējoties aplī ap ugunskura vietu, vienojās kopīgā uguns rituālā, lai iedegtu lielo saulgriežu ugunskuru. Saulgriežu līgošanu neiztraucēja arī lietus, kas parādijās pašā līgošanas kulminācijā – īsi pirms ugunskura iedegšanas. Tomēr ugunskurs tika iedegts, tika cienāts ar pīrādziņiem, sieru un alu un danči notika līdz pat pusnaktij. Vienu vārdu sakot – Ormaņkalnā izdevās varena līgošana!

Dienu pēc ielīgošanas Ormaņkalnā, Līgo svētku dienā, 23.jūnijā, Viesītes novada iedzīvotāji un viesi tika aicināti līgot Viesītes muzeja “Sēlija” teritorijā. Dienas pirmajā pusē pirkt un pārdot gribētāji tikās Viesītes Zaļā tirdziņa teritorijā uz Jāņu dienas zāļu tirgu. Vakarā visus klātesošos priecēja un smīdināja Viesītes amatierteātris “Vēris” ar A.Niedzviedzis sadzīves komēdijas “Trīs ar pus atraitnes” pirmizrādi. Par muzikālu noskaņojumu visa vakara garumā rūpējās Viesītes pūtēju orķestris.  Kā ik gadu, sanākušie ļaudis tika cienāti ar Jāņu sieru un alu. Savukārt pēc tam līdz pat rīta gaismai ikviens varēja griezties dejas ritmā kopā ar “Kreicburgas Ziķeriem “.

Paldies visiem svētku organizētājiem par brīnišķīgiem un tradīcijām bagātiem pasākumiem Viesītes novadā! Paldies Viesītes amatierteātrim “Vēris”, Viesītes pūtēju orķestrim, “Kreicburgas ziķeriem” un folkloras kopai “Urgas” par svētku sajūtas radīšanu! Paldies arī čaklajiem vīriem, kuri sagatavoja svētku vietu pirms pasākuma. Īpašs paldies arī visiem svētku apmeklētājiem, kuri atnāca, atbalstīja, dalījās ar savām emocijām. Tiekamies nākamajā gadā!

Īsa, īsa Jāņu nakts,
Par visām naksniņām:
Vienā malā saule gāja,
Otrā saule uzlīgoja

Sabiedrisko attiecību speciāliste Dita Sala

Foto: D.Sala

print