Ražas svētki Vārnavas Vīna kalnā

 2018.gada 9.septembrī Vārnavā valdīja sen nebijusi rosība. Automašīnu plūsma liecināja par to, ka svētdienu pavadīt ģimenes vai draugu kompānijā, lai kopīgi dotos uz kādreizējo Vārnavas ciemu, kur šobrīd ikdienā mīt  pavisam nedaudz iedzīvotāju, iecerējuši ap simts cilvēkiem. Tam par iemeslu nebijis pasākums – Ražas svētki Vārnavas Vīna kalnā, kas atrodas Rudzīšu mājās.

Šo vietu zina daudzi no tuvām un tālākām vietām, tā ir viens no sarakstā esošiem tūrisma objektiem Viesītes novadā, turp dodamies pavasarī, kad vēlamies iegādāties kādu vīnogu stādu un rudenī, lai nogaršotu vietējās vīnogas.

Šobrīd Rudzīšos saimnieko savulaik leģendārā vīnogu audzētāja un selekcionāra Ēvalda Pūpola meita Biruta ar ģimeni, savulaik iekopto vīna dārzu uzturot teicamā kārtībā. Māju saimnieki, iespējams, pat paši neapjaušot veido jaunu posmu Vārnavas kā no kartes izzudušas ģeogrāfiskas vietas atdzimšanā. Lieliski un līdz pēdējai detaļai pārdomātais pasākums bija spilgts vietrades piemērs, ikdienā klusajā vietā pulcējot tik daudz cilvēkus, tādējādi atjaunojot šīs vietas nozīmību, atgādinot mums, kā Varnavas vīna kalns ir viens no mūsu novada lepnumiem, ar ko atšķiramies no citiem.

Interesanti, ka šogad Varnavā šis nav bijis vienīgais vietrades pasākums. Vēl pavasarī interesentu grupa tikās biedrības “Stendera biedrība” organizētajā pasākumā, lai runātu par vietradi attiecībā uz Vecā Stendera piemiņas vietu Ģedertos pie Sunākstes baznīcas, arī Vārnavas muižas īpašniece jau otro gadu organizē parka sakopšanas talkas. Vārnava kā vēsturiski nozīmīga vieta ir pievilcīga arī šodien ar ainavu, dabu un resursiem, lai te meklētu mieru, saikni ar dabu, bet tajā pašā laikā te arī ir potenciāls atrast iespējas ģimenēm ar bērniem, dabas baudītājiem, aktīvās atpūtas piekritējiem saturiski pavadīt laiku.  Lielisks piemērs tam bija Ražas svētki Vārnavas Vīna kalnā.

Jautāta par svētku ieceri un turpmākiem nodomiem Inuta, pasākuma galvenā organizatore, Birutas vedekla, stāsta: “Vārnavas Vīna kalns ir Ēvalda Pūpola veidots vīnogulāju dārzs, kas izkārtots terasēs ap “Rudzīšu” mājām. Ik rudeni Vīna kalnā ienākas raža no aptuveni 50 vīnogu šķirnēm. Pirmās vīnogas dārzā tika iestādītas pagājušā gadsimta 70. gados. Pirmās šķirnes bija ‘Alfa’ un ‘Smugļanka’, kuru ogas izrādījās skābas. Tas rosināja meklēt labākas šķirnes, līdz Vīna kalnā bija sastādītas vairāk kā 80 šķirnes (šobrīd to skaits ir sarucis līdz apmēram 50). E.Pūpols bija ne tikai vīnogu audzētājs, bet arī selekcionārs, radot trīs jaunas šķirnes: Vārnava 1, Vārnava 2 un Vārnava 3. E.Pūpola meita Biruta Šaroka ar vīru un mazbērniem, laipni gaida ikvienu, kurš vēlas izstaigāt ainavisko apkārtni. Siltā un saulainā vasara, kas šovasar lutināja pēc D vitamīna allaž alkstošo latvieti, deva lielisku vīnogu ražu. Tieši saldās ogas un bagātīgie ķekari bija tie, kas lika sarosīties un organizēt pirmos Vārnavas Vīna kalna ražas svētkus, lai vīnogu ražā dalītos ar tuviem un tāliem viesiem.  Svētku galvenais mērķis bija skaisti pavadīt dienu, daloties priekā ar citiem. Priecājos, kad redzēju, ka atbraukušie viesi tiešām ir paņēmuši līdzi piknika grozus un nesteidzīgi bauda dienu. Dzīves mutuļo – pienākumi, darbi, bērni… Mācos apstāties un izjust mirkli. Klātesamība. “Rudzīši” ir lieliska vieta, kur sajust mirkļa burvību – uzkāpt kalnā, vērties tālumā un ieklausīties, kā skan pirmatnīgā daba. Šogad “Rudzīšu” sētas koku pakājē ļoti daudzveidīgs neēdamo sēņu klāsts. Vēl viena nodarbe vecākiem ar bērniem: sēņu enciklopēdija rokās un uz priekšu! Iespējams, ka daudzi atbraukušie viesi sūrojās par ceļu, kas jāveic līdz Vīna kalnam, tomēr tieši tā nomaļums ir šīs vietas lielākā priekšrocība – te bieži sastopamas stirnas, zaķi, vanagi un pat jenoti.”
“Ļoti ceru, ka Vīna kalna ražas svētki kļūs par ikgadēju tradīciju. Liels darbs gan ieguldāms infrastruktūras sakārtošanā. Nepieciešams lielāks stāvlaukums, vēlētos arī izveidot skaistu ūdens padeves vietu sētsvidū, lai ogotāji var nomazgāt rokas pēc vīnogu ēšanas.
Lauki kā brīvdienu galamērķis pilsētnieku vidū kļūst arvien populārāks, tāpēc ceru, ka turpmāk “Rudzīšos” arvien biežāk iegriezīsies kāds dabas baudītājs un iekšējā līdzsvara meklētājs”, stāsta Inuta Šaroka.

Mēs Viesītes novadā varam lepoties ar darbīgiem cilvēkiem, kuri te saskata  resursus un iespējas turpmākai darbībai. Redzot apmeklētāju ieinteresētību, nesteidzīgo pastaigu pa Vīna kalna terasēm degustējot ražu, bērnu rosīgo darbošanos zīmējot, spēlējot spēles vai vienkārši paskraidot, mani pārņēma prieks par izdevušos dienu un arī cerība, ka Vārnavā cilvēkiem ir ko darīt, iespējams, ka šis pasākums var kļūt par tradīciju. Aicinu arī turpmāk apmeklēt skaistās ainavu vietas, piedalīties pavasara talkās Vecā Stendera “Ābices takā”, varbūt kādam ir ideja, ko varam darīt turpmāk, lai šīs vietas būtu vērts apmeklēt. Vietas veidojam mēs paši un augstāk minētie piemēri ir pierādījums tam, ka vietrade nav tikai teorija. Lai mums ir savs Vīna kalns.

Gunta Dimitrijeva, Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja

      

Drukāt