3. Cāļu dienas Lonē

2.jūnijā Lones tautas namā notika 3. Cāļu diena. Šogad Cāļu dienā bija plaša programma. Tāpat arī notika izglītojošs seminārs putnkopības nozares pārstāvjiem, šī gada tēma bija „Putnkopības attīstības veicināšana piemājas saimniecībās”. Seminārā piedalījās lektori, kas pārzina un ir putnkopības nozares pārstāvji. Semināru atklāja Viesītes mūzikas skolas audzēkņi ar muzikālu priekšnesumu.

Semināra pirmajā daļā uzstājās Zane Rostokina Latvijas putnkopības asociācijas valdes priekšēdētāja. Viņa pastāstīja par nozares tendencēm un jaunumiem, kā arī prezentēja izveidoto asociāciju, kurā aicināja darboties gribošus putnkopības pārstāvju. Ar asociāciju var iepazīties tās izveidotajā mājas lapā www.majputni.lv.

Nākošais lektors bija Andis Šteinbergs lopbarības ražošanas pārstāvis no „Dobeles Dzirnavnieka”, kurš erudītā veidā pastāstīja par to kādai jābūt mājputnu barībai, kādai uztuvērtībai un kvalitātei.

Savukārt, vetārste Ieva Vugule, kas ir specializējusies putnkopībā, sniedza lekciju par putnu slimībām un to ārstēšanu. Šī lekcija bija ļoti saistoša, jo putnu ārstēšanas veidi un labākie paņēmieni ir aktuāli visiem putnkopjiem, tādēļ semināra otro daļu tika iesākta ar jautājumiem vetārstei.

Lai varētu putnkopības nozari attīstīt piemājas saimniecībās, putnu saimes turētājiem ir jāizvēlās viņiem piemērotākās putnu šķirnes, par kurām stāstījā Līga Vasiļūna, šķirnes vistu audzētāja, raksturojot dažādas vistu šķirnes sniedza priekšstatu par katru no šķines īpašībām.

Izglītojošo semināru noslēgumā uzstājās www.inkubatori.lv pārstāvji Mārtiņš Skujiņš un Arturs Iskorostensksis, kuri bija sagatvojuši pārsteigumu semināra apmeklētājiem un prezentēja vairākus cāļu sildīšanas veidus ar prakstisku demonstrējumu sagatvojot sildīšanas kastes- „brūderus”,kuros bija gan cāļi, gan fazāni un arī zoslēni.

Semināru noslēdza par tradicīju kļuvusī balvu izloze, ko rīko zemnieku saimniecība „Vilciņi”. Par cik šis ir trešais gads Cāļu dienām, bija sarūpētas arī 3 prakstiskas balvas. Arī semināra lektori tika pie skaistiem mākslas darbiem, ko no māla bija izveidojusi māksliniece Zanda Ragele.

Šogad Cāļu dienā tautas nama teritorijā norisinājās mājputnu izstāde un arī tirdziņš. Interesenti varēja iegādāties gan cāļus, gan jaunputnus un arī ar putnkopību nepieciešamas lietas.

Liels paldies jāsaka arī vietējiem tirgotājiem, kuri ar savu produkciju kuplināja pasākumu. Ilze Līce SIA „Ārītes” no Lones „Pasākums patika, arī tirdzniecība bija izdevusies un noteikti piedalīsimies arī nākošajā gadā”

Daina Linde putnkope no Ozolniekiem- „Bija labs pasākums, un organizētāji bija pacentušies, un putnkopju pulciņš bija paliels,katrs ar saviem rūpju jautājumiem. Jutāmies labi, atsaucīgi ,sirsnīgi un interesanti ir tie putnumīļi un putnkopji! Un zinoši! Paldies!”

Kristīne Luce  topošā putnkope no Staļģenes „Saistošas šķita visas tēmas, īpaši vetārsta prezenācija, atgādinot par mūsu atbildību, rūpējoties par putnu veselību. Seminārā iepazinos ar vēl kādu putnkopības iesācēju. Plāni putnkopībā pagaidām ir mācīties darot par šo nozari, izaudzēt aptuveni 100 – 150 dējējvistas olu realizācijai un atkarībā no panākumiem, attīstīties un vērsties plašumā!”

Sanita Broka putnkope no Kurmenes,  kas bija uz Loni atvedusi prāvu cāļu pulciņu,  – „Patika seminārs, bija lietas, ko novērtēju kā kaut ko jaunu uzzinošu, visvairāk vetārsta esamība un stāstījums.”

Gvido Čerbakovskis putnkopis no Madonas- „Šo pasākumu apmeklēju ar lielu prieku, iedvesmoja turmākiem un jauniem darbiem, kas ļauj novērtēt pašu darbu. Prieks, ka pasākums ir izveidojies par tradīciju un nākotnē paliks vel ar vien krāšņāks, kur putnmīļi vēlēsies atvest savus putnus padižotie un padalīties pieredzē. Organizatoriem izturību!”

Tautas nama teritorijā notika pasākumi arī bērniem bērni, jo jūnijs ir arī brīvdienu sākuma svētki bērniem, kopā ar vecākiem un vecvecākiem. Inta Malceniece bija izveidojusi interesantu programmu bērniem visas dienas garumā.“2. jūnijā pie Lones Tautas nama valdīja liela rosība, jo sabruca bērni no Viesītes mākslas skolas uz gleznošanas plenēru””Draiskā ota””,gan ļaudis no visas Latvijas uz semināru putnkopībā. Sabrauca arī vietējie mājražotāji, kuri  ar saviem skaistumiem kuplināja pasākumu.Mēs Lones Tautas nama Hip-Hop dejotāji sveicām šos cilvēkus ar nelielu koncertiņu-rādījām, ko mēs pa gadu apguvuši!”

Tradīcijās ir spēks un liels prieks un gandarījums par izdevušos pasākumu, bet lai tas būtu varējis notikt ir paveikts liels komandas darbs par ko pasakos Viesītes novada pašvaldībai, Saukas pagasta pārvaldei un Lones tautas nama vadītājai. Protams, atbalsts ir arī vietējie uzņēmēji,kuri piedalījās pasākumā, parādot semināra un pasākuma apmeklētājiem, vietējos ražojumus. Bija patīkami satikt semināra apmeklētājus no iepriekšejajiem gadiem, satikt putnkopjus, kuri veikuši tālu ceļu, kā piemēram, no Balviem, Alūksnes,Daugavpils, Salacgrīvas, Kandavas, Jelgavas un ne tikai,  kas liecina, ka Viesītes novads Lone ir tā vieta, kur reizi gadā varam sapulcē putnkopības interesentus un pārstāvjus, lai apmainītos ar zināšanām un pieredzi šajā nozarē, kā arī iepazīties un nodibināt jaunus kontaktus. Šobrīd putnkopības nozare strauji attīstās un ir nepieciešama šādas tikšanās reizes, lai varētu apspriest jaunākās aktualitātes un arī iegūt jaunas zināšanas.

Pasākuma “Cāļu dienas” organizatore

Sabīne Zupa

Drukāt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other