Muzeja “Sēlija” jaunumi 2018. gada pavasarī

Kaut arī Latvijā valda aukstums, pieaugošais dienas garums jau liek domāt par pavasara tuvošanos. Viesītes muzejs “Sēlija” savā pastāvēšanas gaitā ir sasniedzis pilngadību (muzejs dibināts 2000. gadā) un turpina aizsākto darbu Sēlijas kultūrvēstures mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā. Šī gada pavasarī muzejs aicina uz radošiem notikumiem.

Svētdien, 25. martā, muzeja nodaļā Paula Stradiņa skola (Peldu ielā 2)

25.martā aicinām politiski represētos, viņu ģimenes locekļus un visus interesentus atzīmēt Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu. Atceres diena iesāksies pulksten 10.00 ar piemiņas brīdi un ziedu nolikšanu pie piemiņas akmens blakus Viesītes novada domei. Pulksten 10.30 Paula Stradiņa skolā (Peldu ielā 2) notiks sarīkojums „To nevar aizmirst…”. Tā laikā rakstniece Ligita Ābolniece prezentēs Viesītei veltītu grāmatu “Kas Tu esi man, Latvija?”, bet muzikālo noskaņu radīs folkloriste Vita Talla.

Piektdien un sestdien, 6. un 7. aprīlī no 10.00 līdz 13.00, Amatniecības centrā (A. Brodeles ielā 7)

Laikā no 2018. gada 6. līdz 8.aprīlim jau desmito reizi visā Latvijā notiks pasākums “Satiec savu meistaru”, kurā jau vairākus gadus iesaistās arī muzejs “Sēlija”. Šogad muzejs piedāvā izmēģināt roku monogrammu izšūšanā kopā ar meistari Elitu Skadiņu un rokdarbnieču biedrību “Zīle”. Monogrammas ir vārda un uzvārda pirmo burtu, parasti ornamentāls, atveids. Visbiežāk tās sastopamas tekstilijās, tādējādi izdaiļojot ikdienas lietas un norādot to piederību autoram. Pasākuma laikā būs iespēja apskatīt izstādi “Piederības zīmes tekstilijās” un iepazīties ar šīs lietišķās mākslas tradīcijas rašanos Latvijā.

Sestdien, 7. aprīlī 14.00, Paula Stradiņa skolā (Peldu ielā 2)

Akcijas “Satiec savu meistaru” ietvaros muzejs aicina uz lekciju par ciltskoku veidošanu un radurakstu pētīšanu. To vadīs viens no Ciltskoki.lv veidotājiem, laikraksta “Brīvā Daugava” redaktors Jānis Apīnis. Nodarbībā varēs noskaidrot, kā uzsākt savu dzimtas ciltskoka veidošanu, kur meklēt informāciju, kā lasīt ierakstus senajās baznīcu grāmatās. Aicināti arī tie, kam jau ir kāda pieredze radurakstu pētniecībā, lai dalītos padomos un noskaidrotu vēl nezināmus sīkumus.

Ceturtdien, 4. maijā, Paula Stradiņa skolā (Peldu ielā 2)

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā svinēsim Baltā galdauta svētkus. Muzejā tiks atklāta Viesītes 90 gadu jubilejai veltīta izstāde “Tā baltā gaisma, kas nedziest mūžam”. Savukārt parkā Mazā ezera krastā tiks atklāta Simtgades pīlādžu aleja. Pīlādžus viesītieši jau iestādīja 2017. gada maijā, tādējādi simboliski gaidot Latvijas valsts simtgadi.

Ceturtdien un piektdien, 4.–5. maijā no 10.00 līdz 17.00, Paula Stradiņa skolā (Peldu ielā 2)

Muzejs “Sēlija” ir pievienojies Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” akcijai “Atvērtās dienas laukos“, kas notiks 2018. gada  4.–5. maijā visā Latvijā Akcijas mērķis ir popularizēt Latvijas lauku dzīvi un laukos ražotus produktus un pakalpojumus. Muzeja apmeklētājiem būs iespēja iepazīt ārstniecības augus un to pielietojumu savai veselībai. Augi dobē stādīti pēdas formā noteiktos punktos, jo zināms, ka uz cilvēka pēdām atrodas par katru ķermeņa orgānu atbildīgi punkti, kas iedarbojas uz tiem. Tāpat būs iespēja apskatīt skolas medpunktu, kurā pēc Stradiņu dzimtas tradīcijām var nobaudīt cukurgraudu ar drapēm un uzzināt savu svaru uz padomju laikā tik pazīstamajiem baltajiem svariem.

Piektdien, 18. maijā, Paula Stradiņa skolā (Peldu ielā 2) un Mazā Bānīša parkā (A. Brodeles ielā 7)

Ikgadējās Muzeju nakts ietvaros šogad atgādinām, ka Viesītes pilsētai ir 90 gadi un  piedāvājam vakara tēmu “Te mans šūpulis kārts”. Paula Stradiņa skolā no pulksten 19.00 aicinām nobaudīt kafejas “Alīda” jaunumu kafeju “Viesīte”, kas veltīta pilsētas jubilejai. Kafejas baudīšanu neaizmirstamu padarīs dzejas un prozas lasījumi skolas kamīnzālē, bet ārpusē pie skolas varēs iepazīt ārstniecības augus dobē “Veselības pēda”.

Visa vakara garumā apmeklētājiem būs unikāla iespēja apskatīt bijušo šaursliežu dzelzceļa depo lokomotīvju remontdarbnīcu, kurā tiks atklāta fotoizstāde par dzelzceļa vēsturi Sēlijā. No pulksten 21.00 “Mazā Bānīša parka” teritorijā pirtnieki iepazīstinās ar vienu no skaistākajiem latviešu rituāliem Pirtīžām, kas ir pirmais rituāls mātei ar viņas mazuli pēc dzemdībām. Muzikālo noskaņu uzburs Viesītes pūtēju orķestris, bet vakars noslēgsies, vakarējot pie ugunskura ar Viesītē dzimušiem un sabiedrībā godātiem ļaudīm.

Muzejs aktīvi turpina strādāt pie attīstības. 2018. gada laikā paredzēts sakārtot bijušo Viesītes šaursliežu dzelzceļa depo lokomotīvju remontdarbnīcu, lai nākotnē tajā paplašinātu jau esošo dzelzceļam veltīto ekspozīciju. Šobrīd Mazā Bānīša vilciena sastāvu var apskatīt bijušajā depo vagonu remontdarbnīcu ēkā. Abām ēkām 2016. gadā piešķirts valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss.

Muzejs “Sēlija” veiksmīgi startējis VKKF Muzeju nozares attīstības programmas konkursā. Tematiskās ekspozīcijas “Vēstures klase” izveidei iegūts finansējums 10000 eiro apmērā. Ekspozīcija iepazīstinās ar Latvijas vēstures notikumiem Sēlijā, izmantojot mūsdienīgus muzeju risinājumus. “Vēstures klase” tiks atklāta tieši pirms Latvijas 100. dzimšanas dienas 16. novembrī.

Muzejs “Sēlija” laipni gaida viesos Viesītē! Piedāvājam gan muzeja apskati trijās muzeja nodaļās (Mazā Bānīša parks, Paula Stradiņa skola un Mārtiņa Buclera fotogrāfijas kabinets), gan arī ekskursijas pilsētā un tās apkārtnē. Uz tikšanos Sēlijā!

Muzejs atvērts visu gadu no otrdienas līdz sestdienai plkst. 10.00–17.00.

Saziņai: Viesītes muzejs „Sēlija”, A. Brodeles ielā 7, Viesītē, LV-5237. Tālr.: 28681126, 29116334. muzejsselija.lv

Informēja Jānis Dzimtais, muzeja „Sēlija” izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciālists.

Fotogrāfiju autors: Viesītes muzejs “Sēlija”.

Drukāt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other