Viesītes novads ainavu dārgumu krātuvē

Skats no Līgo kalniņa uz Saukas ezeru ( foto. S.Puzāne)

LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 2017.gada 7.jūnijā izdeva rīkojumu Nr.1-2/88  par „Latvijas simtgades pasākuma „Reģionu dienas” aktivitātes „Dāvana Latvijai – elektroniska ainavu dārgumu krātuve „Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”” nolikumu.

Es biju atbalsta grupas dalībniece Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas nacionālās bibliotēkas iniciētajai aktivitātei „Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt” – elektroniskās ainavu dārgumu krātuves izveidei. No mūsu novada pieteicu trīs ainavas – Līgo kalniņu ar Saukas ezera apkārtni, Bļodnieku kalnu ar Viesītes pilsētas apkārtni un Vārnavas ainavu ar Piksteres ezeru. Izveidotā Ainavu ekspertu padome saņēma 928 pieteikumus no visas valsts un kopā ar plānošanas reģioniem izvērtēja visas pieteiktās ainavas, ņemot vērā to vizuālo vērtību un nozīmi Latvijas vēsturē.  Turpmākam sabiedrības vērtējumam padome izvirzīja 243 ainavas. Balstoties uz  sabiedrības viedokļa analīzi un ekspertu vērtējumu, Ainavu ekspertu padome ir pieņēmusi lēmumu iekļaut elektroniskajā ainavu dārgumu krātuvē 50 ainavas, kas vislabāk raksturo visus reģionus un ir ainaviski nozīmīgas valsts mērogā. No Zemgales reģiona ainavu dārgumu krātuvē ir iekļauta mūsu novadā esošā  Saukas ezera ainava ar Sēlijas lauku sētām. Tā aizņem Sēlijas pauguraines augstāko daļu, kur uz austrumiem no Saukas ezera paceļas Ormaņkalns. Teritorijā ir lielais Klauces ezers, Bukūzis, Aklais ezers, Klauces upe un Dūņupe, skatu priecē ozoli, oši, priedes, mežrožu audzes, daudzi dižkoki un Lones ābeļu dārzi. Teritorija bagāta ar novadam raksturīgām viensētām.

Turpmākajos mēnešos par šīm 50 ainavām elektroniskajā Ainavu dārgumu krātuvē tiks apkopota informācija, lai atspoguļotu ainavas mainību vairāku desmitu gadu griezumā gan fotogrāfiju, gan atmiņu stāstu veidā. Tāpēc aicinu ikvienu no 2017.gada 10.novembra līdz 2018.gada 14.februārim tīmekļa vietnē www.ainavudargumi.lv iesniegt savu atmiņu stāstu, fotoattēlus un vēlējumus nākotnei par krātuvē iekļauto mūsu novada ainavu.

Svetlana Puzāne

Viesītes novada pašvaldības nekustamo īpašumu vecākā speciāliste

Drukāt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other