Polijas mājsaimnieces ābolu kūkas cep no Viesītes āboliem?

17ad1ec17abf9c9Ābols ir auglis, kurš ir zināms vismaz no akmens laikmeta – tam ir zinātniski pierādījumi. Kristietībā ābols ir attēlots kā mīlestības un skaistuma simbols. Tāpat arī kā aizliegtais auglis, kuru ēda Ieva un deva to Ādamam. Bet nu viss aizliegtais tomēr ir tik kārdinošs!? Kā tiek uzskatīts, tad ābeles dzimtene ir Vidusāzija. Vārds ābols ir cēlies no indoeiropiešu vārda saknes abel-, ābl-. 13 gs. pirms mūsu ēras Ēģiptes faraons Ramzess II deva pavēli ābolus kultivēt Nīlas ielejā. Mūsu ēras 1. gs. beigās Reinas ielejā tika audzētas aptuveni 35 dažādas ābolu šķirnes.

Kad 16. gadsimtā Ziemeļamerikā ieradās angļu kolonisti, tie atrada tikai mežābolus. Viņi arī pamanīja, ka ābolu raža ir ļoti neliela, kā iemesls bij nelielais bišu skaits, kuri apputeksnē ziedus. Tāpēc 1622. gada sākumā viņi pasūtīja ābeļu spraudeņus, sēklas un bišu stropus no Anglijas. Kad sūtījums ieradās, angļu kolonisti nekavējoties sāka veidot ābeļu dārzus. Mūsdienās selekcionāri ir izveidojuši 6500 dažādas ābeļu šķirnes, un tikai 50 no viņām ir ekonomiski nozīmīgas. Katru gadu pasaulē tiek saražots vairāk kā 50 miljoni tonnu ābolu. Lielākais ražotājs pasaulē ir Ķīna, kura aizņem 35% no pasaulē saražotā ābolu kopapjoma! Tāpat, netālu mums kaimiņos uz globusa ir uzzīmēta Polija, kas arī ir ļoti liela ābolu ražotājvalsts, gadā Polija saražo nepilnus 2 miljonus tonnu ābolu. Bet neskatoties uz to, tieši mūsu Viesītes novada ābolu ražotāji veic eksportu arī uz Poliju. Polijas mājsaimnieces var neuztraukties un meklēt labākās ābolkūku receptes, Viesītes novadā āboli aug griezdamies.

K/S “Poceri” Āboli, sulas, bumbieri, ķirši, zemenes, upenes, plūmes.

Viss iespējams, ka Polija importēja Latvijas ābolus, nevis priekš ābolu kūkām, bet pavisam citiem mērķiem, – jā un pērnajā gadā viņiem tomēr bija slikta raža. Āboliem ir daudzas izmantošanas iespējas. Ābolus var ēst svaigā veidā, bet var arī pārstrādāt un iegūt ābolu sulu, sulas koncentrātus, sidru, ievārījumus, etiķi, ābolu vīnu, kalvadosu – ābolu brendiju, izmantot kulinārijā, kosmētikā, telpu dekorēšanā, dziedniecībā un citās sfērās. Tad nu Viesītes novadā, Lonē, 1993. gadā tika izveidots uzņēmums K/S Poceri, kas nodarbojas ne vien ar augļkopību, bet arī spiež gardas un veselīgas ābolu sulas. Uzņēmuma īpašnieki un vadītāji ir 5 kooperatīva biedri, un tas ir 100% Latvijas un latviešu uzņēmums. Uzņēmums Poceri ir kooperatīvā sabiedrība un tā nosaukums ir radies no vietas, kur savulaik tika iestādīts pirmais ābeļdārzs.bitite

Uzņēmumam ir sena priekšvēsture, un tās pirmsākumi meklējami pirmās Latvijas brīvvalsts laikos. Uzņēmuma pamatakmeni ielika un pirmos dārzus stādīja tā īpašnieks Jānis Kalniņš, kurš arī izdevis “Dārzkopības žurnālu” no 1933. -1940. gadam. Nav precīzas informācijas, kad tika iestādīts pirmais dārzs, bet, kā saka viens no kooperatīva vadītājiem un uzņēmuma agronoms Aldis Bērziņš, šajā laikā arī saimniecība sākusi nodarboties ar dārzkopību un stādu audzēšanu. Pirmais nopietnais dārzs (pēc pieejamās informācijas) iestādīts 1933.gadā. 1934. gadā savukārt tika izveidota kokaudzētava ar plānoto stādu audzēšanas daudzumu 15000 – 20000 stādu gadā. Stādus ar pasta un Viesītes šaursliežu bānīša palīdzību tirgoja visā Latvijā. Veidojoties kolhoziem, pēckara gados, tika pārņemtas vairākas vecās tradīcijas, bet līdz tam laikam izveidota uzņēmuma infrastruktūra, ražošanas bāze, dārzi, augļu pagrabs, siltumnīca u.c.. Sociālisma periodā nopietna dārzu stādīšana atsākās pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. No pašreiz esošajiem dārziem, tika iestādīts 1961.gadā~ 12 ha, 1963.gadā~ 15ha, 1965.gadā~ 5 ha, 1966.gadā ~ 60 ha (Galvānu masīvs), 1967.gadā~ 60 ha (Grīvu masīvs).

Aldis Bērziņš: “Laikam jau pēc sociālistiskās plānošanas principiem, par cik mēs atrodamies tālu no lielākā patērētāja – Rīgas – tika stādītas pārsvarā pārstrādes šķirņu ābeles. 80% stādījumu sastāda ‘Antonovka’, ‘Rudens svītrotais’ un citas rudens šķirnes. Tiesa gan arī tajos deficīta laikos šie āboli pilnībā tika realizēti kā deserta šķirņu āboli. Konkurences nebija – ne citrusu, ne banānu, ne kā cita – no augļiem veikalos, bija nopērkami tikai vietējie āboli, un mandarīni uz svētkiem.”

aerofoto1

Dārzu stādīšana atsākās 1984.-1985. gadā, kad tika iestādīts “Zīlīšu” dārzs ~ 15 ha, nedaudz vēlāk- “Ķēķānu” ~8 ha. Tad jau tika stādītas tikai tiem laikiem labākās ziemas šķirņu ābeles. Lielākā daļa šo dārzu (izņemot 1933.g. stādīto) tiek koptas un iegūta raža līdz šim laikam. Daži dārzi pie privatizācijas pārgāja bijušo zemes īpašnieku, daži – jaunu īpašnieku apsaimniekošanā. Taču lielāko daļu privatizēja K/S “Poceri” Pēc K/S “Poceri” izveides pirmie jaunie dārzi tika iestādīti 1999. gadā. Tika stādītas ābeles uz maza auguma potcelma- pus punduri, punduri (tiem nepieciešamas špaleras- balstu sistēmas), un, protams, izvēlētas dotajam laikam labākās šķirnes. Pašreiz šādu- integrētu un intensīvu- dārzu platība sasniegusi aptuveni 30 ha.

augli1Lai nodrošinātu ābolu uzglabāšanu, 1968. gadā tika uzbūvēta augļu noliktava ar dzesēšanas sistēmu, 200 tonnu ābolu uzglabāšanai. Pašreiz šo ēku uzņēmums izmanto kā remontu darbnīcu. 1978. gadā tika uzbūvēta noliktava ar 800 tonnu ietilpību. Jāpiebilst, ka bija gadi, kad visi 1000 t uzglabāšanas resursi tika izmantoti. Pašreiz Poceri ir modernizējuši saldēšanas iekārtas divām kamerām jaunajā noliktavā, kur var uzglabāt 360- 400 t ābolu. Darbojas arī vecās iekārtas, taču vairāk ābolu noliktavās glabāšanai neliek, jo ir sarežģīti to apjomu realizēt. Uzņēmuma īpašumā ir visa nepieciešamā tehnika augļu dārzu kopšanai – traktori, augsnes apstrādes tehnika, miglotāji, pļaujmašīnas, konteineru transporta un kraušanas tehnika, kaut gan ir nepieciešama šīs tehnikas modernizācija. Tostarp K/S Poceri ir izveidojuši nelielu ābolu pārstrādes cehu, kur tiek ražota un fasēta sula.

Uzņēmums ir ne vien lielākais novada augļkopības ražotājs, bet arī ir liels darba devējs Viesītes novadā. Pastāvīgi nodarbināti tiek 16 strādājošie. Ražas novākšanas laikā, septembrī un oktobrī, no Rites, Viesītes, un Neretas tiek piesaistīti vēl aptuveni 40 sezonas strādnieki.

Bez āboliem uzņēmums audzē arī plūmes, upenes, ķiršus un zemenes. Bet kā saka Aldis, tad katrai no šim kultūrām arī ir sava audzēšanas vēsture un problēmas.augli3

K/S Poceri kopumā apstrādā 225 ha zemes. Stādījumi:

  • Ābeles- 142 ha,
  • Bumbieres- 2,6 ha,
  • Ķirši- 2,3 ha,
  • Zemenes- 1,3 ha
  • Upenes- 3,2 ha,
  • Plūmes- 2,1 ha.

Uņēmums ir LPSK “Zelta Ābele” biedrs un savu produkciju pārdod caur šo apvienību. Saražotā produkcija nonāk arī Maxima tirdzniecības tīklā, tātad Poceru produkciju var iegādātieslaba_raza Maxima veikalos visā Latvijā, dažos veikalos Jēkabpilī un protams produkciju var iegādāties tur pat ražošanas vietā – Viesītes novads, Lone, “Poceri”. Ievērojams daudzums pārstrādes ābolu tiek eksportēts uz Poliju. Cenas protams dažādu faktoru ietekmē mainās, bet pērnā gada saražoto ābolu cena bija no 0,20- 1,00 eiro par kilogramu. Zemenes maksāja no 1,50- 3,00 eiro/kg, ķirši (saldie)- aptuveni 3,00 eiro/kg. Lai mūsu jaunā paaudze augtu stipri un veseli, programmas “Skolas auglis” ietvaros 20 Latvijas skolas tiek piegādāti tieši Poceros audzētie āboli.

Āboli satur veselu virkni organismam nepieciešamo vitamīnu, ābolos nav holesterīna, tajos ir maz tauku un nātrija, tie ir labs kālija avots. Augstā dzelzs satura dēļ āboli ieteicami tiem, kas slimo ar mazasinību, bet tajos esošie fitoncīdi palīdz izsargāties no saslimšanām, tāpēc tos īpaši ieteicams iekļaut uzturā vīrusu sezonā. Ābolu sulas fermentācijas procesā iegūst ābolu etiķi. Ir pat īpašas ābolu etiķu diētas, jo tas nodrošina taukus dedzinošu efektu. Pateicoties pektīniem, kuru ir ļoti daudz ābolu etiķī – tas palīdz notievēt, izvadot no organisma liekās šlakvielas un regulējot vielmaiņas procesu organismā. Āboli ir lieliski čipsu, konfekšu un citu našķu aizstājēji, un ar tiem var mieloties, neuztraucoties par pieņemšanos svarā. Izņēmums varētu būt saldās ābolu šķirnes, tādi kā piemēram „Cukurītis”, vai „Konfetnaja”, kuros ir maz skābju, toties satur lielu daudzumu cukura. Āboli ne tikai uzlabo aknu un zarnu trakta darbību, bet arī palīdz organismam atbrīvoties no dažādiem sārņiem un uzlabo ādas izskatu. Ābolu sula īpaši ir ieteicama garīgas slodzes laikā. Savukārt, ja bieži slimojat ar bronhītu vai daudz smēķējat, tad ar sulas palīdzību var uzlabot elpošanu.

Āboli ir visiecienītākie augļi Latvijā – gada laikā katrs iedzīvotājs apēd vidēji 14 kilogramus. Un neapšaubāmi mūsu Latvijas un Viesītes āboli ir veselīgāki un gardāki. Gaidīsim jauno ražu!

Vēlot labu ražu!

Rakstu veidoja Jānis Grinbergs

Drukāt

Atbildēt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other