Ilgas laulības recepte – iecietība!

Turpinot gada sākumā aizsākto tradīciju, aprīļa mēnesī Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Daina Vītola un Sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Liepiņa sveica novada zelta pārus, kas maija mēnesī atzīmēja 50 gadu kāzu jubileju.

IMG_4401Jubilejas priekšvakarā viesojāmies pie Kovnacku ģimenes Elkšņos, kuri gredzenus mijuši 1964. gada 30. maijā Viesītē. Vilma un Valērijs stāsta, baltā kleita un svētku diena sarūpēta pašu spēkiem. Kā kuriozu pāris min atgadījumu, kad zīmīgajā dienā kopā ar vedējiem devušies uz Viesītes dzimtsarakstu nodaļu, bet atdūrušies pret slēgtām durvīm. Bet pēc mirkļa aiz durvīm, viss beidzās labi un tā tika dibināta jaunā Kovnacku ģimene.

Valērijs sevi sauc par vietējo, viņa dzimtās mājas ir Apsardē. Pabeidzis, kā viņš smej, Elkšņu „akadēmiju”. Mācības Valērijs turpināja Višķu tehnikumā, no kura paņemts kara dienestā. Atgriežoties no armijas viņš uzsācis darba gaitas. Kā pats joko, liels priekšnieks negribējis būt un protestējis, tāpēc darba vietas nācās mainīt gana bieži – Sauka, Rite, Strādāts lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarē, gan tika veikts sabiedriskais darbs.

Vilmas dzimtās mājas ir netālu no Subates. Viņas ģimeni skāra izsūtīšana, tāpēc 7 gadus Vilma pavadīja Sibīrijā no kurienes ar māti un brāli atgriezās 1957. gadā. Atbraucot ģimenei uz Latviju, visu nācās sākt no gala un Vilmas ģimene pārcēlās uz dzīvi Viesītes pusē „Čakstiņu” mājās. Abu sapazīšanās notikusi, kad sabiedriski aktīvie jaunieši Vilma, komjaunatnes sekretāre, un Valērijs, partijas sekretārs, rīkoja pasākumus. Vilma teic, ka tolaik darbs bija pirmajā vietā un kas bija jādara, tas jādara. Darba gaitas jaunā ģimene pavadīja plecu pie pleca, Vima strādāja par grāmatvedi – ekonomisti sākumā Viesītē vēlāk Elkšņos.IMG_4398

Laulībā izaudzinātas divas meitas – Iveta un Jolanta – un nu tiek auklēti četri mazbērni. Vecākā meita Rīgā strādā par skolotāju, bet jaunākā pārnākusi uz dzimto pusi un uzsākusi savu biznesu, ražojot kafeju pēc vecmammas receptes.

Kaut nu jau abi cienījamā vecumā, zelta pāris Vilma un Valērijs no darbiem nedomā atpūsties. Vilma vēl joprojām pārzina grāmatvedību ne tikai meitas uzņēmumam, bet arī dažiem vietējiem zemniekiem, savukārt Valērijs iekopis nelielu bišu saimniecību un rūpēdamies par labības laukiem, kas nepieciešami meitas biznesam, arī 80 gadu vecumā traktora stūri neatlaiž.

Runājot par ilgas un saticīgas laulības recepti Kovnacku pāris saka -jāmāk piekāpties un reizēm noklusēt kādu skarbāku vārdu, tad sadzīvot neesot grūti. Vilma atklāj, mīlestība mūžīgi nepastāv, bet atbildība par ģimeni gan.

IMG_441430. maijā Zelta kāzu jubileju Klaucē svinēja otrs zelta pāris – Anastasija un Sergejs Bistrovi. Jau pus gadsimtu abus vieno mīlestība pret mūziku un kuplā radu saime.

Anastasijas dzimtā puse ir Sauka, kā pati smej, tur notrallinājusi deju un mūzikas kolektīvos. Pēc Saukas profesionālās skolas absolvēšanas Anastasija uzsāka savas darba gaitas kolhoza fermā. Viņas lielākā daļa darba mūža aizvadīta tieši lauksaimniecībā.

Sergejs dzimtā puse ir Krievijā, Veļikiji Luki, no kurienes ģemeni 2. Pasaules kara laikā vācieši izveda uz Lietuvu. Vēlāk Sergejs atceļoja uz Latviju, kur darba gaitas uzsāka Elkšņu pusē “Ezerkrastu” saimniecībā par traktoristu. Viss darba mūžs viņam aizvadīts pie kombaina, traktora un automašīnu stūres.

Liktenīgā tikšanās notikusi, kad 1963. gadā Anastasija, spontāna lēmuma vadīta, aizbraukusi uz Baldoni, kur dzīvojusi Sergeja māsa. Gadu vēlāk Baldones dzimtsarakstu nodaļā tika dibināta jaunā Bistrovu ģimene. Lielu kāzu neesot bijis, toties baltā kleita un gredzeni gan.

Laulībā izaudzināti trīs dēli, deviņi mazbērni un nu jau tiek loloti četri mazmazbērni. Anastasija smej, pati viņa arī nāk no gana kuplas ģimenes, astoņas māsaIMG_4433s un trīs brāļi. Vēl nesen lielā radu saime sanāca kopā Anastasijas 70 gadu jubilejā.

Runājot par vaļaspriekiem Sergejs mīļi smej, reti, kad Anastasija naktīs bijusi mājās – koncertos un pasākumos visu mūžu muti plātījusi kā varde. Daudzus gadus muzicēts un dziedāts gan Saukas, gan Elkšņu kolektīvos. Kundze teic, vēl joprojām patīk aplūkot bildes un pakavēties atmiņās. Un vēl šodien Anastasija mīl labprāt uzdziedāt, bet Sergejs uzspēlēt pašmācības ceļā apgūto akordeonu.

Ilgas laulības recepte Bistrovu ģimenei slēpjas iecietībā vienam pret otru.

Novēlam Kovnacku un Bistrovu ģimenēm veselību un spēku, kopā vēl daudzus gadus dzīvojot!

Stāstus apkopoja: Viesītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Liepiņa

Foto: L.Liepiņa un no personīgā arhīva

Drukāt

Atbildēt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other