Viesītē, gluži kā Brazīlijā, arī aug kafija

db69a97ae8d6309Kafija ir 2. pārdotākā prece pasaulē uzreiz aiz naftas, ar milzīgu pieprasījumu jebkurā pasaules malā. Ik dienu pasaulē tiek izdzertas 1400 miljoni kafijas krūzīšu! Kopš 16. gadsimta, kad pirmo reizi tā parādījās Eiropā, tā arvien vairojusi savu popularitāti. Kafija sākotnēji bija aristokrātu dzēriens, jo to nepietiekošos apjomos tolaik importēja no Arābijas pussalas ostām. Tāpēc, gluži kā zelta alķīmiķi, arī kafiju centās viltot, aizstājot to ar cita veida produktiem. 18. gadsimta beigās arī sāka parādīties pirmie kafijas aizstājēji – tādi kā cigoriņu, ozolzīļu, kastaņu un citu augu dzērieni. Tomēr, lai ar kāds bija tā mērķis, izrādījās, ka tos pievienojot kafijas maisījumam, tie nevis pasliktināja kafijas garšu, bet  gluži otrādi – to uzlaboja. Brazīlija ar saviem 23% pasaules tirgum  saražotajām kafijas pupiņām var atpūsties, jo Mums ir pašiem sava Latvijā un Viesītes novadā audzēta un ražota kafija!

SIA “RA 5” Kafeja

Patiesības labad gan jāsaka, ka to nesauc par kafiju, bet gan par kafeju, jo tās izgatavošanai kafijas pupiņas izmantotas netiek. Savulaik lielrūpnieks Vilhelms Ķuze ražoja ne vien šokolādes, konfektes un biskvītus, bet arī 80 šķirņu kafejas un augu maisījumus! Tātad šis izcilais latviešu uzņēmējs droši vien ir šī vārda un nosaukuma “Kafeja” autors un tāpēc arī mūsu raksta varone Jolanta to nosaukusi tradicionāli. Paaudzēs nodota un pilnveidota kafejas recepte, kura vecāka gada gājuma cilvēkiem atgādina garšu no bērnības. Slavenākā Latvijas šefpavāra Mārtiņa Rītiņa pamudināta Jolanta Kovnacka  uzsāka kafejas ražošanu un patreiz ražošana notiek Viesītes novadā Elkšņos. Daļa nepieciešamās izejvielas – cigoriņi un burkāni – tiek audzētas Jolantas vecāku zemnieku saimniecībā. Savukārt mieži tiek iepirkti no bioloģiskās zemnieku saimniecības un ozolzīles rudenī tiek meklētas Jolantai vien zināmās “labākajās vietās”.

Pirmais kafejas maisījums par godu vecmāmiņai, no kuras Jolanta arī mantoja šo recepti, tika nosaukts par “Alīdu”. Tam sekoja “Paulīne” cigoriņu kafeja, kurai miežu vietā pievienoti rudzi, tā iegūstot patīkamu rudzu maizes garšu. Šis dzēriens nosaukts saimnieces meitas vārdā. Cigoriņi kafejai dod rūgtumu, ozolzīles stiprumu, burkāni saldumu, bet mieži kafejas rūgtumu sašķeļ un padara to vieglāku. Cigoriņu kafeja ir gan garšīga, gan veselīga. Šim dzērienam ir īpašs aromāts.

Cigoriņiem piemīt pretiekaisuma, urīndzenoša, nomierinoša, pretsāpju un pretmikrobu iedarbība. Šis augs labvēlīgi ietekmē kuņģa un zarnu trakta un aknu darbību, veicina žults sekrēciju, regulē vielmaiņu, palīdz normalizēt cukura līmeni asinīs, nomierina centrālo nervu sistēmu, mazina sāpes ķermenī – muskuļos, smaguma sajūtas, galvas sāpes, ir labvēlīgā ietekme uz sirds stiprināšanu, kā arī vēža šūnu ierobežošanu. Pat Dr. Tereško savās ārstnieciskajās tējās izmanto Jolantas pagatavotos žāvētos cigoriņus. No grauzdētām cigoriņu saknēm gatavotos dzērienus mēdz ieteikt hipertensijas slimniekiem, jo tie lieliski aizvieto dabisko kafiju. Cigoriņu uzlējumu ārēji lieto ādas ekzēmas ārstēšanai. Turklāt kafejas biezumus var izmantot pirtī par skrubi. Kafejā nav kofeīna kā parastajā kafijā. Taču vienlaikus kafeja ir uzmundrinoša.

Kafejas pagatavošana ir vienkārša:
1. uzvāra ūdeni,
2. kannā uz plīts ieber produktu, ņemot vienu ēdamkaroti uz krūzi ūdens,
3. uzlej verdošu ūdeni,
4. uzvāra līdz pirmajam burbulim,
5. atstāj 3 minūtes ievilkties,
6. samaisa,
7. tasītēs lej caur sietu

Pēc sava ieskata kafejai pievieno pienu vai saldo krējumu, cukuru vai medu.

Jolanta pamatā strādā Latvijas tirgū, tomēr pamazām tiek domāts arī globālākos mērogos un meklēti jaunas iespējas ārpus mūsu valsts robežām. Pērnā gada rudenī tika nosūtīta pirmā kafejas partija uz Maskavu. Pēc Jolantas vārdiem,  laiks rādīšot, kā šī sadarbība izvērsīsies,  jo maskaviešiem ir jāiepazīst šis dzēriens. Kā stāsta uzņēmuma vadītāja tad pašlaik notiek arī pārrunas ar Igaunijas valsts mežu pārstāvjiem, kuri sava pasākuma ietvaros, popularizējot mežu un tā bagātības, piesaistīs arī latviešu cigoriņu kafeju, jo tās sastāvā ir ozolzīles: “domājams, ka vasarā ausim kājas, lai iepazītu Sāremā salu un runātu par sadarbību. Jaunumi ir jāplāno, jo tirgus ir kā madāma, kuram patīk jaunumi. Idejas tiek perētas. Esmu nākusi pie secinājuma, ka visas labās lietas notiek  tikai tam paredzētos laikos, nevajag ņemt ne kredītus eksporta iespējām, ne lauzties uz ārzemju tirgiem, tie paši atnāk pie manis, tikai tad ir jābūt gatavam sadarboties un kaut caur adatas aci izlīst. Un tas ir darbs. Darbs ne tikai fabrikā, bet darbs ar potenciālajiem pircējiem, pasākumi, kuros tiek popularizēts produkts un visam pamatā ir cilvēciskie kontakti, prasme pārdot savu stāstu, prasme iepatikties un likt sajusties klientam labi. Jo īstenībā produkts jau ir bezgala labs, tikai pircējam ir jābūt sajūtai, ka šo kafeju viņam obligāti jānogaršo un jālieto, jo tā vairo veselību, ir garšīga un ir izturējusi laikmetu pārbaudi, ir atzīta un atkal godā celta”.

41c48a804d74cf35a1f3cc2bf96fd3

Kafeju Viesītē iegādāties var jaunatklātajā Zaļajā tirdziņā, kas ir viens no pirmajiem mājražotāju produkcijas specializētajiem tirgiem Latvijā. Zaļajā tirdziņā Mājtirgus ietvaros katra mēneša otrajā ceturtdienā vai ceturtajā sestdienā, tāpat  arī gadatirgu reizēs. Tostarp produkts pieejams ražošanas vietā Elkšņos “Dzelmītes”, kā arī daudzās tirdzniecības vietās Latvijā, – tirdzniecības vietu adreses skatīt uzņēmuma mājas lapā.

09f3b1305c93ce5_

Kafejas baudītāju vidū arī Saeimas deputāte Lolita Čigāne kopā ar Jolantu

Tāpat ir arī tūrisma iespējas, interesentu grupām iepriekš sazinoties, būs iespēja apskatīt ne vien pašu ražotni, bet arī ražošanas procesus, degustēt kafeju un arī apskatīt kā aug cigoriņi. Šī gada 16. – 18. maijā notiks pavasara akcija ar nosaukumu “Atvērtās dienas laukos”, kuras norisinās visā Latvijā 129 saimniecībās, un tas dod iespēju pilsētu iedzīvotājiem 3 dienas aktīvi iepazīt Latvijas laukus, nobaudīt dažādu lauku labumus, atrast saimniecības, no kurām iegādāties dažādus laukos audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudīt dažādas aktivitātes, ko var piedzīvot Latvijas laukos.

Kontakti:

Tālr. + 371 26582074
Viesītes novads
Elkšņu pagasts
Elkšņi, “Dzelmītes”
Latvija

E-pasts: info@kafejaalida.lv

www: www.kafejaalida.lv

Kafijas pupiņas Latvijas klimatiskajos apstākļos neaug, tāpēc neraudāsim par to kā mums nav, bet gan leposimies ar to, kas mums ir! Pievienojoties Mārtiņa Rītiņa garšas gaumei par mūsu lielisko Viesītes kafeju!

Vēlu Jums Labu apetīti!

Rakstu veidoja Jānis Grinbergs

Drukāt

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other